خاکبازی

حق را بشناس تا اهل حق را بشناسی. علی (علیه السلام)

حق را بشناس تا اهل حق را بشناسی. علی (علیه السلام)

خاکبازی
طبقه بندی موضوعی

فقط چند سوال همین...

توجیه اصلی مذاکرات در حال انجام توسط دولت، حل مشکلات اقتصادی و بهبود وضعیت معیشت مردم است چرا که  بارها شاهد  آن بودیم که توسط مقامات دولت چرخ اقتصاد کشور به چرخیدن سانترفیوژها پیوند داده شده است.اما هیچگاه به اندازه ای که به بُعد سیاسی حقوقی مذاکرات پرداخته شده درباره  بُعد اقتصادی و تاثیرات قابل مشاهده آن صحبت و اظهار نظر نشده است.

در این باره چند سوال اساسی وجود دارد که شایسته است به آنها پاسخ داده شود.

-میزان تاثیر رفع تحریم ها (با فرض رفع آنها در مذاکرات )بر اقتصاد کشور ،مخصوصا اقتصاد خانوار ها (معیشت مردم) به چه میزان است؟

-اصلا آیا همه تحریم هایی که مشکلات اصلی اقتصاد ما به آنها برمی گردد با این مذاکرات رفع می شوند؟  یا نه فقط بخشی از تحریم ها مربوطه تعلیق ( نه لغو) می شود؟

-آیا می توان مشخص کرد که بر اساس معیار های عینی ،آورده های ما چه مقدار می تواند باشد؟

-آیا مشخص هست که تحریم ها چگونه و طی چه فرایندی رفع و یا تعلیق (توقف موقت)می شوند؟

- اگر قرار است بر اثر این مذاکرات (و این برنامه کلی دولت)گشایشی در وضع معیشتی مردم بوجود آید ،زمان اثر عینی و مشهود آن چه تاریخی خواهد بود؟

-با وجود هدر رفت ها، وجود روند ها و مناسبات غلط و نیز وجود معضل سوء مدیریت و تدبیر اگر بلفرض گشایشی مالی صورت گیرد ،آیا عایداتش به کف جامعه خواهد رسید و اثر مثبت آن در معیشت مردم مشهود خواهد بود؟چگونه؟با چه استدلالی؟

-حال که قرار است این هزینه ها ی سنگین مادی و معنوی به انقلاب اسلامی تحمیل شود آیا نباید آورده ها را در ترازوی عقل و واقع بینی بسنجیم؟

-چرا پس از گذشت مدتها از مذاکرات هسته ای ژنو و پس از آن لوزان مقامات اقتصادی دولت تا کنون صحبتی در حمایت و یا تبیین دستاوردهای اقتصادی این فتح الفتوحات ارائه نداده اند؟

-با مقدمه ای که آورده شد پیرامون هدف اصلی از این مذاکرات (که گشایش در معیشت مردم بود)،آیا به تبیین ،روشنگری و توضیح مسئولین اقتصادی دولت در این برهه سرنوشت ساز نیازی نیست؟

نظرات  (۱)

  • مجتبی وحدتی
  • نگران کننده ست.

    ارسال نظر

    نظر دادن تنها برای اعضای بیان ممکن است.
    اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید لطفا ابتدا وارد شوید، در غیر این صورت می توانید ثبت نام کنید.